Indian Market & Festival

Postponed until 2021

Due to the ongoing public health emergency, the 28th annual Eiteljorg Indian Market and Festival will not take place June 27-28 as scheduled. Read the full release here.

List of 2020 Indian Market & Festival artists

Since 1993, the Eiteljorg Indian Market and Festival has been one of the preeminent summer cultural events in downtown Indianapolis. As one of the top Native American art markets in the nation, we understand that our market is important to artists’ livelihoods, so we’d like to help connect you with the artists selected for our 2020 Indian Market. See the full list below and links to many of the artists’ sites. Please support them in any way you can. Note: not all of the artists have sites to connect to.

Artists/Tribal Affiliation

Lester Abeyta, Santo Domingo Pueblo (Kewa)
Sharon Abeyta, Santo Domingo Pueblo (Kewa)
Cliffton Aguilar, Santo Domingo Pueblo
Quinton Antone, Tohono O’odham/Kiowa
Venancio Aragon, Navajo
Le’ana Asher, Keweenaw Bay Indian Community/ Ojibwe
Lita Atencio, Santo Domingo Pueblo (Kewa)
Mitch Battese, Prairie Potawatomi
Nanibaa Beck, Diné (Navajo)
Victor Beck, Sr., Diné (Navajo)
Abraham Begay, Navajo (Diné)
Erick Begay, Navajo
Leroy Begay, Navajo
Tedra Begay, Navajo
Roberta Begaye, Dine’ (Navajo)
Sylvia Begaye, Dine’ (Navajo)
Ernest Benally, Navajo
Fernando Benally, Navajo
Melesio Benally, Navajo
Veronica Benally, Navajo
Tina Benavente, Coushatta Nation of Louisiana
Leona Bia, Navajo
Jolene Bird, Santo Domingo Pueblo
Timothy Blueflint Ramel, Bad River Chippewa/Comanche
Wendy A. Biovin ,Menominee Tribe of Wisconsin
Shirley Brauker, Little River Band of Ottawa Indians
Gerard Calabaza, Santo Domingo Pueblo
Mary Calabaza, Santo Domingo Pueblo
Valerie Jade Calabaza, Santo Domingo(Kewa) Pueblo
Milford Calamity, Navajo
Susan Locke Charlesworth, Choctaw Nation of Oklahoma
Avis Charley, Spirit Lake Dakota/ Navajo
Emilio Chavez, Santo Domingo Pueblo
Norris Chee, Navajo Dineh
Thompson Chicharello, Canoncito Band of Navajos
Jillian Collins, Saginaw Chippewa
Gordon Coons, Ojibwa / Ottawa
Phyllis Coonsis, Zuni Pueblo
Melvin Cornshucker, Keetoowah
Steven A. Darden, Navajo & Cheyenne
Dawn Dark Mountain, Oneida of Wisconsin
Michael Dart, Cherokee
Alexa Rae Day, Anishinaabe/Hochunk/Lakota
James Day Bois, Forte Band of Chippewa
Shawn Deel, Navajo & Hopi
Grant Dial, Lumbee
Sam Dimmick, Alaska Eskimo
Frieda Drymon, Navajo
Chase Earles, Caddo Nation
Terrance Emery, Jr., St. Croix Chippewa / Jemez Pueblo
Dave Farnham, Cayuga
Frank Finley, Confederated Salish & Kootenai
Mark Fischer, Oneida Nation
Peggy Fontenot, Patawomeck/Potawatomi
Felicia Fragua, Pueblo of Jemez
Larkin Fourkiller, Eastern Band of Cherokee Indians
Aaron Garcia, Santo Domingo Pueblo
Nelson Garcia, Santo domingo pueblo
Anthony Gatewood, Isleta Pueblo/Navajo
General Grant, Eastern Band Cherokee Indian
Gabriel Gonzales, Pueblo of Jemez, New Mexico
Wayne Gunville, Turtle Mountain Band Chippewa
Justin Starr Hardridge, Muscogee Creek Nation
Jimmie Harrison, Navajo
Carol Hatathlie, Diné (Navajo)
Emil Her Many Horses, Oglala Lakota
Gregory Hill, Quechan/Hopi
Jonah Hill, Quechan/Hopi
Karen Ann Hoffman, Oneida Nation of Wisconsin
Iva Honyestewa, Hopi/Navajo
Mavasta Honyouti, Hopi
Kevin Horace, Hopi/Navajo
Jenean Hornbuckle, Eastern Band of Cherokee
DG House, Cherokee Tribe NE Alabama
Susan Hudson, Navajo
Nicholas Jackson, Navajo
Bruce Joe, Din’e (Navajo)
Alphonso John, Navajo
Peter Johnson, Navajo
Robert Johnson, Navajo
Rodney Johnson, Caddo Nation of Oklahoma
Judith Jordan, Oneida Nation of Wisconsin
Georgia Kieyoomia, Navajo/Hopi
Randy Kemp, Choctaw/Mvskoke-Creek/Euchee
Steve LaRance, Hopi/Assiniboine
Christie Latone, Pueblo of Zuni
Emma Lee, Navajo
Erecka Lee, Navajo
Gwen Coleman Lester, Choctaw Nation of Oklahoma
Nadiya Littlewarrior, Potawatomi
Jay Jacob Livingston, Navajo/Zuni
Faye Lone Tonawanda, Seneca
Amanda Lucario, Acoma Pueblo
Marcie McIntire, Ojibwe
Glenda McKay, Ingalik-Athabascan, Cook Inlet Region
Victoria McKinney, Echota Cherokee Tribe of Alabama
Dustin Charles Mesteth, Oglala Lakota/Dahcotah Sioux
Edwin Mighell, Jr., Iñupiaq (Arctic Slope)
Reggie Mitchell, Navajo/Dine
Katrina Mitten, Miami Tribe of Oklahoma
Lee Moquino, Santa Clara & Zia Pueblos
Abel Nash, Hopi
Timothy Tate Nevaquaya, Comanche (Chickasaw/Choctaw)
Henry Nez, Navajo
JJ Otero, Navajo/Hopi
Angie Reano Owen, Santo Domingo Pueblo
Pahponee, Kickapoo
Alisa Peacock, Navajo
Tonya June Rafael, Navajo
Tammy Rahr, Cayuga Nation of New York
Monica Raphael, Anishinaabe-Sicangu Lakota
Christal Ratt, Anishinaabe
Darby Raymond-Overstreet, Navajo
Janie Reano, Santo Domingo Pueblo
Joe Reano, Santo Domingo Pueblo
Osceola S. Red Shirt, Oglala, Lakota
Tokeya Waci U Richardson, Oglala Lakota
Tama Roberts, Cherokee
Nastasha Smoke Santiago, Akwesasne Mohawk Nation
Gilmore Scott, Diné (Navajo)
Raynard Scott-Taa’iitsohii, Dine’ (Navajo)
Lyle Secatero, Navajo
Rosabelle Shepherd, Dine’ (Navajo)
Lorenzo Shirley, Navajo
Tony Showa, Navajo
Rae Skenandore, Oneida Nation
Glendebah Smith, Navajo
Patria Smith, Miami
Sarah Sockbeson, Penobscot
Stephanie Sorbel, Oglala Lakota
Matagi Sorensen, Yavapai Apache nation
White Swann, Hopi
Judy Tafoya, Santa Clara Pueblo (Tewa)
Mary Louise Tafoya, Santo Domingo Pueblo
Eugene Tapahe, Dine’ (Navajo)
Feliciano Tenorio, Santo Domingo Pueblo
Leslie Tenorio, Santo Domingo Pueblo
Roy Tenorio, San Felipe Pueblo
Cynthia Thomas, Oneida Nation
Wayne Tom, Navajo
Sharon Trudeau, Odawa
Stephenie VanEvery, Oneida
Felix Vigil Jicarilla, Apache
Dana Warrington, Menominee/ Prairie Band Poawatomi
Loretta Webster, Oneida Nation of Wisconsin
Jason Wesaw, Potawatomi
Avelino & Jeanelle Whaler, Santo Domingo Pueblo and Keetoowah Tribe
Jennifer White, Arikara
John Whiterock, Navajo
Betty Willems, Oneida Nation of Wisconsin
Sayokla Williams, Oneida Nation of Wisconsin
Berta Yazzie, Navajo
Tim Yazzie, San Felipe Pueblo, New Mexico
Alexander Youvella, Hopi
Elmer Yungotsuna, Tewa/Hopi

Medium

Jewelry
Jewelry
Jewelry
Jewelry
Weavings and Textiles
Paintings, Drawings & Sculpture
Jewelry
Paintings, Drawings, Photography and Prints
Jewelry
Jewelry
Jewelry
Jewelry
Jewelry
Paintings, Drawings & Sculpture
Paintings, Drawings & Sculpture
Weavings and Textiles
Jewelry
Jewelry
Jewelry
Jewelry
Weavings and Textiles
Weavings and Textiles
Jewelry
Cultural Items & Jewelry
Jewelry, Beadwork
Drawing & Pottery
Jewelry
Jewelry
Jewelry
Jewelry
Basketry
Drawing
Jewelry
Paintings
Jewelry & Weavings
Basketry & Jewelry
Paintings & Sculpture
Jewelry
Pottery
Beadwork
Paintings
Basketry
Weavings/Textiles, Cultural Items, & Beadwork
Cultural Items, Beadwork &Paintings
Dolls
Jewelry
Sculpture
Paintings, Dolls, & Beadwork
Pottery
Jewelry & Beadwork
Sculpture
Paintings & Jewelry
Sculpture
Photography & Beadwork
Pottery
Photography
Jewelry
Jewelry
Jewelry
Cultural Items & Jewelry
Pottery
Sculpture
Painting
Jewelry
Jewelry
Doll & Beadwork
Cultural Items
Jewelry
Beadwork
Basketry
Sculpture
Paintings & Dolls
Paintings, Drawings & Sculpture
Paintings & Photography
Weavings & Textiles
Jewelry
Jewelry
Jewelry
Jewelry
Jewelry
Dolls, Cultural Items , Jewelry, & Beadwork
Dolls, Cultural Items & Beadwork
Jewelry
Paintings, Drawings, Photography & Prints
Jewelry
Jewelry
Weavings & Textiles
Jewelry
Paintings & Cultural Items
Cultural Items
Jewelry
Weavings & Textiles
Pottery
Beadwork
Basketry, dolls, & Cultural Items
Paintings & Pottery
Jewelry
Pottery
Jewelry
Cultural Items, Jewelry, Beadwork & Prints
Pottery
Paintings, Drawings & Sculpture
Paintings, Drawings, Photography & Prints
Jewelry
Cultural Items & Jewelry
Jewelry
Pottery & Sculpture
Weavings and Textiles
Jewelry
Dolls, Cultural Items, & Beadwork
Cultural Items, Jewelry, Dolls & Beadwork
Dolls, Cultural Items & Basketry
Paintings
Jewelry
Jewelry
Cultural Items
Paintings, Drawings & Sculpture
Sculpture & Pottery
Pottery & Jewelry
Paintings
Jewelry
Jewelry
Jewelry
Jewelry
Cultural Items
Basketry
Weavings, Textiles & Jewelry
Cultural Items & Sculpture
Paintings, Basketry, & Jewelry
Dolls & Beadwork
Jewelry
Pottery
Pottery
Jewelry
Paintings, Drawings & Sculpture
Jewelry
Jewelry
Jewelry
Sculpture & Pottery
Paintings & Cutlural Items
Cultural Items & Beadwork
Pottery
Paintings & Sculpture
Cultural Items & Jewelry
Beadwork
Paintings, Pottery, & Weavings
Jewelry & Beadwork
Paintings
Pottery
Weavings & Textiles & Beadwork
Basketry & Beadwork
Paintings
Jewelry
Dolls
Dolls & Jewelry

Indian Market Award Winners 2019

Harrison Eiteljorg Purchase Award
Monica Raphael (Anishinaabe / Sicangu Lakota)
Nagamo “She Sings”

Harrison Eiteljorg Purchase Award
Chholing Taha (Cree First Nations)
Bluebirds Rising

Harrison Eiteljorg Purchase Award
Avis Charley (Spirit Lake Dakota / Navajo)
Hope 2020

Harrison Eiteljorg Purchase Award
Justin Starr Hardridge (Muscogee Creek Nation)
Raising the Sun

Best of Show
Justin Starr Hardridge (Muscogee Creek Nation)
Raising the Sun

Helen Cox Kersting Award
Darby Raymond-Overstreet (Navajo)
Lee Jones: American

Division 1 Paintings, Drawings, Prints, Photography: Best of Division
Justin Starr Hardridge (Muscogee Creek Nation)
Raising the Sun

Division 2 Sculpture: Best of Division
Pahponee (Kickapoo)
Buffalo In Summer

Division 3 Dolls: Best of Division
Christal Ratt (Anishinaabe)
Miinadjiishkeh-Picking Blueberries

Division 4 Jewelry: Best of Division
Monica Raphael (Anishinaabe / Sicangu Lakota)
Nagamo “She Sings”

Division 5 Pottery: Best of Division
Amanda Lucario (Acoma Pueblo)
Guidance Through Life

Division 6 Basketry: Best of Division
Jessica Lomatewama (Hopi)
Ceremonial Dress-Belt

Division 7 Weavings: Best of Division
Chholing Taha (Cree First Nations)
Kohkom’s Garden

Division 8 Cultural Items: Best of Division
James Day (Bois Forte Band of Chippewa)
Waabiigwanag

Division 9 Beadwork: Best of Division
Katrina Mitten ( Miami Tribe of Oklahoma)
Missing Murdered But Not Forgotten

Margot L. Eccles Youth Award
Aydrian Day (Anishinaabe / Ho-Chunk / Lakota)
Galaxy

List of 2019 Accepted Indian Market Artists

A SUMMER TRADITION

Join us for a weekend celebration of Native American cultures through art, music, dance, demonstrations, food and more. Featuring Native performers and artists from more than 50 Native American cultures from across the U.S. and Canada. Indian Market and Festival is a one-of-a-kind cultural experience right here in the Midwest.

Indian Market Award Winners 2019

Harrison Eiteljorg Purchase Award
Monica Raphael (Anishinaabe / Sicangu Lakota)
Nagamo “She Sings”

Harrison Eiteljorg Purchase Award
Chholing Taha (Cree First Nations)
Bluebirds Rising

Harrison Eiteljorg Purchase Award
Avis Charley (Spirit Lake Dakota / Navajo)
Hope 2020

Harrison Eiteljorg Purchase Award
Justin Starr Hardridge (Muscogee Creek Nation)
Raising the Sun

Best of Show
Justin Starr Hardridge (Muscogee Creek Nation)
Raising the Sun

Helen Cox Kersting Award
Darby Raymond-Overstreet (Navajo)
Lee Jones: American

Division 1 Paintings, Drawings, Prints, Photography: Best of Division
Justin Starr Hardridge (Muscogee Creek Nation)
Raising the Sun

Division 2 Sculpture: Best of Division
Pahponee (Kickapoo)
Buffalo In Summer

Division 3 Dolls: Best of Division
Christal Ratt (Anishinaabe)
Miinadjiishkeh-Picking Blueberries

Division 4 Jewelry: Best of Division
Monica Raphael (Anishinaabe / Sicangu Lakota)
Nagamo “She Sings”

Division 5 Pottery: Best of Division
Amanda Lucario (Acoma Pueblo)
Guidance Through Life

Division 6 Basketry: Best of Division
Jessica Lomatewama (Hopi)
Ceremonial Dress-Belt

Division 7 Weavings: Best of Division
Chholing Taha (Cree First Nations)
Kohkom’s Garden

Division 8 Cultural Items: Best of Division
James Day (Bois Forte Band of Chippewa)
Waabiigwanag

Division 9 Beadwork: Best of Division
Katrina Mitten ( Miami Tribe of Oklahoma)
Missing Murdered But Not Forgotten

Margot L. Eccles Youth Award
Aydrian Day (Anishinaabe / Ho-Chunk / Lakota)
Galaxy

List of Accepted Indian Market Artists

ADMISSIONS COSTS

Adults 18 and older: $15 at the gate
Youth 17 and under: FREE
Eiteljorg members: FREE (individuals named on membership cards only)

PARKING

Parking is available in the White River State Park underground garage while spaces last.

FOOD VENDORS

  • Platero Fry Bread & Navajo Tacos
  • Roasted, Toasted & Baked (RTB)
  • Lucky Louie’s Street Food
  • Bee Coffee Roasters
  • Menefee Lemonade

PERFORMANCE SCHEDULE

11 a.m. – Sisterz in Song

12 p.m. – Jaque Nunez – Journeys to the Past Storytelling

1 p.m. – Tony Duncan Family Performance

2 p.m. – Hoop-Dancing Workshop

3 p.m. – Son of Hwéeldi

DESCRIPTION OF PERFORMERS

Tony Duncan Family Performance & Hoop-dancing Workshop
World champion hoop dancer and flute musician Tony Duncan (Apache/Arikara/Hidatsa) and his family return to the Eiteljorg for performances and hoop-dancing workshops. Duncan and his fellow dancers astound crowds with their high-energy hoop-dance moves.

Son of Hwéeldi
The award-winning band Son of Hwéeldi performs a blend of rock, soul, blues and world music based on Navajo and Apache histories that they call “resistance rock.”

Sisterz in Song
Sisterz in Song is an a capella group that features a trio of young women vocalists from Mandan, Hidatsa and Arikara cultures who perform traditional songs.

Jacque Nunez – Journeys to the Past Storytelling
Cultural storyteller Jacque Tahuka Nunez performs “Journeys to the Past,” describing the lifestyle of California’s first people, the Acjachemen Nation of Orange County.

^ delete

Joanne Shenandoah 

Grammy and Native American Music Award winning musician and lecturer Joanne Shenandoah…

Randy Kemp – Native American Storyteller and Musician

Bizhiki Culture and Dance Company

Traditional and contemporary Native American dance

 

Innastate

Native American reggae band

2nd Annual Market Morning Breakfast

2nd Annual Market Morning Breakfast

You’re invited to the 2nd Annual Market Morning Breakfast at the 27th annual Indian Market and Festival on Saturday, June 22 from 8 – 10 a.m.
There, you will have the opportunity to:

  • enjoy breakfast with mimosas
  • meet and mingle with artists and fellow art lovers
  • see the presentation of our top awards
  • and get into the market to shop 45 minutes before the public (beginning at 9:15 a.m.), giving you the first chance to view the art and make any special purchases.

Tickets cost $50 for members and $60 for non-members. Click here to register today. You can also contact Cassandra Sanborn at csanborn@eiteljorg.com or 317.275.1360. If you prefer to pay by check (payable to Eiteljorg Museum), please write “IMF Breakfast” in the memo line and send it, along with a list of your guests, to:

Eiteljorg Museum
Attn: Cassandra Sanborn
500 West Washington St.
Indianapolis, IN 46204

Thank you to Our Sponsors

ENTERTAINMENT STAGE SPONSORED BY:

ADDITIONAL SUPPORT PROVIDED BY:

The Mrs. Robert S. Eccles Fund

Cripe Charitable Foundation, a fund of Central Indiana Community Foundation

Get Your Advanced Discount Ticket Today
DONATE