30th Annual

Eiteljorg Indian Market & Festival

Presented by Indiana Corn Marketing Council and the Indiana Soybean Alliance

Thank you for attending!

Save the date for next year – Saturday & Sunday June 24 & 25, 2023

Mary Louise Tafoya (Kewa Pueblo), Kewa Birds Necklace (detail), 2021

Watch the 2022 Performances

Meet the 2022 Artists:

Cathy Abercrombie
Sharon Abeyta
Mchale Alcott
Le’ana Asher
Lita Atencio
Gabriel Ayala
Karen Beaver
Nanibaa Beck
Abraham Begay
Ben Begay
Erick Begay
Isiah Begay
Roberta Begaye
Ernest Benally
Veronica Benally
Tina Benavente
Jolene Bird
Tim Blueflint Ramel
Peter Boome
Shirley Brauker
Kimberly Greene Bugg
Joe Calabaza
Valerie Jade Calabaza
Milford Calamity
Weeya Michelle Calif
Avis Charley
Matthew Charley
Ric Charley
Emilio Chavez
Norris Chee
Kelly Church
Monty Claw
Gordon Coons
Ira Custer
Dawn Dark Mountain
Alexa Rae Day
James Day
John Decelles
Grant Dial
Katherine Dickerson
Sam Dimmick
Chase Earles
Dominic East
Terrance Emery Jr
Dave Farnham
Tom Farris
Mark Fischer
Peggy Fontenot
Cliff Fragua
Felicia Fragua
Leah Mata Fragua
Neeko Garcia
Nelson Garcia
Anthony Gatewood
Wayne Nez Gaussoin
Ray Goodluck
Antonio Grant
General Grant
Crystal Hanna
Jimmie Harrison
Carol Hatathlie
Yonavea Hawkins
Emil Her Many Horses
Karen Ann Hoffman
Kevin Horace-Quannie
DG House
Susan Hudson
Nicholas Jackson
Cole Jacobson
Bruce Joe
David K John
Robert Johnson
Ed Kabotie
Randy Kemp
Raven Kemp
Rykelle Kemp
Erecka Lee
Davida Lister
Susan Locke Charlesworth
Faye Lone
Anderson Marion
Glenda McKay
Victoria McKinney
Patricia Michaels
Katrina Mitten
Valerie Namoki
Abel Nash
Salisha Old Bull
Brandon Adriano Ortiz
JJ Otero
Pahponee
Summer Peters
J. Rae Pictou
Melvin Platero
Dallen Plummer
Earl Plummer
Lance Plummer
Holly Pyke
Tonya June Rafael
Monica Raphael
Christal Ratt
Kimberly Ratt
Janie Reano
Joe Reano
Osceola Red Shirt
Michelle Reed
Shaun Rogers
Timothy Jose Roybal
Lisa D Rutherford
Gilmore Scott
Raynard Scott
Lyle Secatero
Rosabelle Shepherd
Tol-pi-yine Simbola
Marcus Slim
Gene Smith
Glendebah Smith
Patria Smith
Matagi Sorensen
Christopher Sweet
Lorenzo Tafoya
Mary Louise Tafoya
Eugene Tapahe
Everett Teller
Mary Teller
Travis Teller
Feliciano Tenorio
Leslie Tenorio
Roy Tenorio
Sharon Trudeau
Arielle Tsinigine
J Shude Victors
Felix Vigil
Adrian Wall
Shondinii Walters
Jillian Waterman
Amelia White
Jennifer White
John Whiterock
Sayokla Williams
Tim Yazzie
Jim Yellowhawk
Alexander Youvella Sr
Elmer Yungotsuna

2022 Award Winners:

Reflections by Avis Charley

The Only Good Indian is an Assimilated Indian

Artist: Dawn Dark Mountain (Oneida of Wisconsin)

Margot L. Eccles Best of Show Award

Ways of Tunghak, a collaboration by Glenda McKay & Tim Blueflint Ramel

Toypurina-Mission Resistance

Artist: Leah Mata Fragua and Cliff Fragua (yak tityu tityu yak tiłhini Northern Chumash Tribe) 

Helen Cox Kersting Award

Keeway: Caddo Home by Chase Kahwinhut Earles

Qwasqwi, Storm, Five Friends & the Canoe

Artist: Salisha Old Bull (Salish/Crow)  

Harrison Eiteljorg Purchase Award

The Floral of Life by Aydrian Day

Dibaajimowin Makizinan (Strong Mocassins)

Artist: Aydrian James Day (Anishinaabe/Hochunk/Lakota)

Margot Eccles Youth Award

Best of Division Awards

Jewelry

Ways of Tunghak, a collaboration by Glenda McKay & Tim Blueflint Ramel

Navajo Bling

Artist: Ric Charlie (Navajo/Diné) 

Carvings & Dolls

Born of the Waters by Cole Redhorse Jacobson

Toypurina-Mission Resistance

Artist: Leah Mata Fragua and Cliff Fragua (yak tityu tityu yak tiłhini Northern Chumash Tribe)

Sculpture

Strawberry Moon Dancer by Mark Fischer

Walrus Ivory Tusk

Artist: Sam Dimmick (Alaska Eskimo) 

Pottery

Keeway: Caddo Home by Chase Kahwinhut Earles

Woodlands Seed Pot

Artist: Pahponee (Kickapoo of Kansas) 

Basketry

The Burdens We Carry by Michael Dart

Purple Strawberry Basket

Artist: Holly Pyke (Saint Regis Mohawk Tribe) 

Weavings & Textiles

Half Eye Dazzler by Irveta Aragon

Quilled Birchbark Plague Doctor

Artist: Jillian Waterman (Saginaw Chippewa) 

Cultural Items

Anama'Ewin Omaajiitoon - He/She Takes Our Prayers by Monica Raphael

Traditional Walrus Harpoon with Seal Skin Float

Artist: Glenda McKay (Ingalik-Athabascan) 

Beadwork

Akiiwenzii by Alexa Rae Day

Qwasqwi, Storm, Five Friends & the Canoe

Artist: Salisha Old Bull (Salish/Crow)  

Paintings, Drawings, Print & Photography

Reflections by Avis Charley

The Only Good Indian is an Assimilated Indian

Artist: Dawn Dark Mountain (Oneida of Wisconsin)

Thank You

To Our 2022 Contributors

Presented By

Sponsored By

Museum Info

Monday – Saturday:
10 a.m. – 5 p.m.
Sunday:
Noon – 5 p.m.

500 W. Washington St.
Indianapolis, IN 46204

Tue 12

Volunteer Recognition Night

July 12 @ 5:00 pm - 7:30 pm
Sat 16

Bizhiki Culture and Dance Company Family Day

July 16 @ 11:00 am - 3:00 pm
Donate